Verjetno ste že opazili, da je na trgu res neskončno veliko vrtnih folijskih rastlinjakovnekateri so prozorni, drugi zeleni ali modri. Toda ali veste zakaj je tako? Pod kakšnimi pogoji doseže folijski rastlinjak optimalno količino svetlobe in katera folija je pravzaprav najprimernejša za gojenje?

Da bi odgovorili na to vprašanje, moramo najprej razmisliti, kako sončna svetloba deluje pri gojenju. Kajti, čeprav je ne moremo zaznati, se izvorna bela svetloba dejansko lomi v sedem barv barvnega spektra: rdečo, oranžno, rumeno, zeleno, modro, indigo in vijolično. V redu, kaj pa s tem?

Preprosto je – o sončni svetlobi bi morali razmišljati kot o eni najosnovnejših sestavin gojenja. Brez prisotnosti sončne svetlobe bi zaman pričakovali uspešno sezono. Neposredno namreč vpliva na faze fotosinteze, rasti in fotoperiodizma (reakcija rastlin na menjavo dneva in noči) pridelkov. Rastline v naših zemljepisnih širinah prejmejo največ sončne svetlobe junija, nasprotno, decembra je prejmejo najmanj.

Problem je tako pomanjkanje kot presežek svetlobe

Zdaj vemo, kako sončna svetloba vpliva na rastline. Pa vendar, ste se že kdaj srečali s tem, da se, čeprav so se rastne razmere na prvi pogled zdele idealne, to v pridelku ni pokazalo? Težava je lahko v pomanjkanju, pa tudi v presežku sončne svetlobe, kar je na koncu poškodovalo vaše rastline.

Ob pomanjkanju sončne svetlobe se namreč fotosinteza rastlin upočasni, v najhujših primerih lahko celo popolnoma ustavi. To pa nato povzroči nezadostno razporeditev hranil v pridelke, zaradi česar se rastline tako rekoč utrudijo in začnejo odmirati. To se lahko kaže z daljšim časom rasti, porumenelostjo listov, oslabelostjo stebel ali upočasnjenim cvetenjem.

Vendar pa se s podobnimi težavami soočate s presežkom svetlobnega sevanja. Morda se vam zdi, da rastline z njim rastejo hitreje, a naj vas to ne zavede. V trenutku, ko je največja dovoljena meja sončnega sevanja presežena, čeprav jo je zelo težko določiti, rastline začnejo odmirati, tako kot v primeru pomanjkanja svetlobe. Barva njihovih listov se spremeni, v nekaterih primerih se lahko čez nekaj časa dobesedno zažgejo.

Kako se torej zoperstaviti in katero folijo izbrati za folijski rastlinjak?

Zelena folija za folijski rastlinjak

Spomnite se ene barve iz svetlobnega spektra, o katerem smo govorili na začetku - zelene. In zdaj si predstavljajte, da preprosto ne pride skozi zeleno folijo. Laično povedano, zelena pokrivna folija bo "blokirala" zelenim sončnim žarkom vstop v vaš folijski rastlinjak. In zakaj to počne? No, dejstvo je, da rastline zmorejo tudi brez zelene luči. V fazi rasti in zorenja potrebujejo modre valove, v fazi cvetenja in pridelave pa rdeče valove. Zelene pa zelo težko absorbirajo, nasprotno, verjetno jih ne bodo mogli vsrkati in jih bodo poskušali "odbiti".

A kar je še bolj pomembno, zelena folija na folijskem rastlinjaku služi kot nekakšen ščit, ki razprši sončno svetlobo, ko prehaja skozi. Zahvaljujoč temu se svetloba enakomerno porazdeli v rastlinjak in prepreči nastanek toplejših in hladnejših con. Lahko torej rečemo, da so neprozorne folije primerne, če želite rastline v svojem folijskem rastlinjaku gojiti vse do zrelosti. Zelena folija za folijski rastlinjak je popolnoma učinkovita, ko vašemu folijskemu rastlinjaku nič ne stoji na poti in nanj nič ne meče sence. V takih primerih je folija sposobna prepustiti približno 85-88% sončne svetlobe.

Bela folija za folijski rastlinjak

Za razliko od zelene folije, bela ne razprši svetlobe v folijskem rastlinjaku, ampak jo oddaja neposredno. Lahko torej rečemo, da zaradi idealnega segrevanja tal pomembno vpliva na hitrejšo kalitev semen in rast rastlin. Je pa idealen v primerih, ko boste nameravali vzkaljene rastline kasneje presaditi na prosto. Z drugimi besedami, primeren je predvsem za gojenje tako imenovanih "starterjev". Tudi v tem primeru je prepustnost sončnega sevanja v primerjavi z zeleno folijo približno enaka. Vendar ne pozabite, da pri beli foliji skozi folijo prodre tudi zeleni del barvnega spektra.

Kaj to pomeni?

  • Če spadate med pridelovalce, ki morajo semena čim prej vzkliti in jih obenem nameravajo presaditi na prosto, se osredotočite na belo folijo za rastlinjak.
  • Če pa ne boste presajali in se lahko sprijaznite s počasnejšim kaljenjem, hkrati pa potrebujete bolj naraven potek zorenja rastline, izberite zeleno ali drugo neprozorno folijo za folijski rastlinjak.
  • Če se ne uvrščate v nobeno od omenjenih skupin, je rešitev za vas lahko kombinirana folija, ki ima  na strehi oblogo za razprševanje in prozorne stene. Zahvaljujoč tej kombinaciji lahko uživate v delih prednosti obeh različic.