Solata je perfektna rastljina za gojenje v vašem rastlinjaku. Ta listnata rastljina ima rada hladno okolje. Zato ne rabite za to vrsto rastljine tako ogrevati pozimi vaš rastlinjak kot pri ostalih rastljinah. Ta zelenjava, primerna za hladnejša okolja, zraste v različne oblike in vas v sezoni oskrbi s hranili. Solata je bogata s fosfati, manganom, vitamini A, C, K in vlakninami. Uporablja se kot del številnih solatnih jedi, čeprav ga kuharji po vsem svetu uporabljajo tudi v juhah, wrapih in sendvičih. Nasvete za gojenje za začetniki v rastlinjakih najdete tu. Pogljete si zdaj, kako lahko gojite solato v rastlinjakih

Obstaja zares široka paleta raznih vrst solat. Uvrščamo jih v kategorijo solat in listnate zelenjave. Gojenje solate je prilagojeno na splošno podobne značilnosti. Izbira sorte temelji predvsem na tem, kaj je komu bolj všeč. Posamezne vrste solat se razlikujejo po barvi, obliki, predvsem pa po okusu. Splošna načela, kako gojiti solate, so na voljo spodaj in vam olajšajo izbiro ter vam pomagajo najti najprimernejši čas za setev, sajenje in obiranje. Poglejte si  náš Pregledni  kolendar za gojenje zelenjave.

Sajenje solate v rastlinjaku 

  • Sajenje v tla: Seme solate posadite takoj, ko je zemlja sposobna preživeti, najbolje en ali dva tedna pred zadnjo spomladansko pozebo, lahko pa začnete malo prej, saj razmere v folijski rastlini zagotavljajo ustrezno zaščito pred vremenskimi vplivi.
  • Setev v posode za seme ali posode: Semena položite na tla v semenski pladenj. Nato semena prekrijte s tanko plastjo zemlje in jo s prsti nežno potisnite navzdol.
  • Seme lahko sejemo v vrsticah, ki so narazen približno 30 centimetrov, v posameznih vrstah pa bi morala biti seme narazen 10-40 centimetrov. Razdalja je odvisna tudi od sorte. Na primer, prednostno razmak za solato je 20 centimetrov, medtem ko prosto pridelane sorte dobro naredijo, ko so zasajene 20-40 centimetrov narazen.
  • Sejala pokrijemo s zemljo  debelo približno en centimeter in prelijemo vodo. Za zagotovitev ustrezne kalitve mora biti temperatura tal v območju 18-21 stopinj Celzija

Nasveti in triki

  • Za gojenje salate v vašem rastlinjaku v času celotnega lete boste morali uporabljati umetne metode kot je segrevanje ali hlajenje 
  • Vaš rastlinjak ima lahko ventilacijske sistem, ki jih lahko prilagodite zunanji temperaturi
  • Tudi če sneg ni nujno škodljiv za solato, ga morate odstraniti, saj bi bo jo lahko uničil
  • Gojenje česna ali peteršilja blizu solate omogoča lažji nadzor na viškom predelka
  • Varen dostop do električne energije je zelo pomemben. Lahko ga priskrbite s nekaj podaljški kablov za polnjenje umetnih virov toplote in svetlobe.

    Običajni problemi

    Solata je nagnjena k nekaterim pogostim težavam, kot so "napadi" oklov, ličink in listnih uši. V naši ponudbi boste našli različne škropilnice, le izbrati morate. Veliko škode lahko naredijo tudi glodalci in zajci, a za to imamo rešitev. Izbirajte med našimi repelenti proti škodljivcem

    Listi zrele solate so ogrenčijo, oleseneli in lahko hitro zgnijejo, zato jih preverjajte vsak dan. 

    Pred segrevanjem poleti solato pokrijemo s senčilno krpo, ki upočasni nagnjenost rastlin k izsušitvi in ​​tako podaljša žetev do vročega poletja.

    Temperaturni pogoji pri gojenju solate

    Čez cel dan  vzdržujte temperaturo v rastlinjaku med 10 in 21 stopinj Celzija. Če je zunaj toplo, odprite vrata, da ohladite notranji zrak. Odlične večerne temperature se gibljejo od 7 stopinj Celzija do 12 stopinj Celzija. Solata zdrži kratka izmenična obdobja pri 2 stopinjah Celzija, še posebej, če je zaščitena znotraj folije. Več dni pri 32 stopinjah Celzija bo solata obremenjevala, a je verjetno ne bo uničila. V toplih obdobjih naj bodo tla vlažna in zagotovite zadosten dovod hladnega zraka.

    Zalivanje

    Solata zahteva ustrezno namakanje v vseh fazah rasti. Posode za seme poškropite z vodo in poskrbite, da je zemlja vlažna in ne premočena. Za samodejno zalivanje solate lahko uporabite razpršilni sistem brez prevelike količine vlage. Optimalno enkrat na teden.

     Sadike je koristno poškropiti takoj po presaditvi z rahlo raztopino morskih alg ali ribjo emulzijo. Solata ima tako kot druge zelene rastline plitve korenine in se hitro razvija. Za proizvodnjo občutljivih, okusnih listov potrebuje stalen dostop vode.

    Zemlja

    Solata odlično uspeva v bogati, ilovnati zemlji, ki ima veliko organskega materiala. Pred sajenjem lahko uporabite vile za gnojenje zemlje. Dobro uspeva v bogati, dobro odvodeni tleh s PH zemlja v razmaku od 6 do 7.  Tla bi morala biti občasno obedelana z namakanjem. Vsak teden setev semen vam bo zagotovo dala več solate, kot jo boste porabili. Postopna setev je najlažji način za povečanje zadovoljivih rezultatov.

    Osvetlitev

    Solata potrebuje dnevno svetlobo. Namestite svoj rastlinjak na mesto, ki je vsak dan izpostavljeno vsaj 6 dni sončne svetlobe dnevno ali lahko kupiti napravo za osvetlitev. Najboljše mesto je v smeri proti jugu.

    Pobiranje

    Ker je solata najboljša mehka, jo priporočamo obiranje tik preden popolnoma dozori. V primeru rimske solate in sorte masla, poberite solato tako, da najprej odrežete zunanje liste, če želite, da sčasoma nastanejo več listov. Najbolje je, da solato naberete zgodaj zjutraj, preden so njeni listi izpostavljeni sončni svetlobi.