Vsak od nas pričakuje nekaj drugega od avtomobila.  Za nekatere avto pomeni samo način kako priti iz enega na drugi konec. Za nekoga je pomemben občutek med vožnjo. Vsi pa se strinjamo, da se želimo v avtomobilu počutiti varno. Osnovni varnostni element vseh avtomobilov so zavore. Njim je treba nameniti pozornost.

Zavorni sistem  vozila zagotavlje varnost voznika in sovoznikov. Včasih pa smo bolj pozorni na vzdrževanje karoserije kot na zavore. Pravilna oskrba za svoj zavorni sistem daje med vožnjo največji občutek varnosti, podaljšuje življenjsko dobo zavor in drugih delov ter vam omogoča, da v vožnji bolj uživate.

Življenjska doba zavor

Zavore so potrošni material. Težko je določiti, koliko časa bodo posamezne zavore ohranile svojo funkcionalnost. Odvisno od vrste vozila in načina vožnje je to lahko od 50.000 do 150.000 km. Najboljši način za podaljšanje življenjske dobe zavornega sistema je, da vozite tekoče in z zadostno razdaljo od drugih vozil, uporabljate zavorno moč motorja in jih občasno servisirate. 

Če z zavornih kolutov odstranite umazanijo ali maščobo, boste odpravili neprijeten hrup pri zaviranju in izboljšali zavorno učinkovitost. Za čiščenje zavor uporabljajte samo posebna čistila za zavore. Na zavornih kolutih se lahko nabere površinska rja, če je avtomobil dlje časa parkiran. Vendar se ne pustite odvrniti, poseben čistilec zavor bo pomagal tudi v tem primeru.

Zavorne ploščice

Preverjanje obrabe zavornih oblog ni enostavno. Pogosto vas na obrabljene zavorne ploščice opozori le mehanik ali neprijeten škripajoč zvok. Danes je veliko avtomobilov že opremljenih z opozorilno lučko za obrabo zavor. Na splošno pa morajo biti zavorne ploščice debele vsaj 2-3 mm. V večini primerov se za zamenjavo zavornih oblog uporabljajo posebni kompleti zavornih batov.

Zavorni diski

Ti morajo praviloma prenesti več kot zavorne ploščice. Vendar se tudi tu zaradi zaviranja obrabijo. Glavni pokazatelj obrabe zavornega diska je njegova debelina. Pogosto je težava tudi valovitost diska. Do tega pride predvsem zaradi izbire dela slabe kakovosti, pogostega in nenadnega zaviranja s posledičnim hitrim ohlajanjem diska. Valovit disk je zelo lahko prepoznati, saj se kaže v močnih vibracijah med zaviranjem, ki se najbolj občutijo na volanu.

Zavorne tekočine

Včasih je dobro izmeriti tudi gladino zavorne tekočine. Preverito jo v posodi za tekočino.. S časom tekočina izgubi tudi svoje lastnosti.Zato je dobro preverit tekočino s pomočjo posebnega testerja. 

Zavorno tekočino bi bilo potrebno menjati približno na  2 - 3 leti. 

Zamenjava zavorne tekočine ni drago opravilo. Vendar jo mora vedno opraviti izkušen mehanik, kar velja tudi za zamenjavo zavornih kolutov ali oblog.

Če niste prepričani o pravilnem delovanju zavornega sistema, zaupajte svoje vozilo v roke strokovnjakov v servisu, ki bodo preverili delovanje vaših zavor. Zamenjava sestavnih delov zavornega sistema je morda dražje opravilo, vendar je zaradi zagotovitve gotovosti in varnosti vredno.