Gojenje v rastlinjaku za začetnike

Kompleten vodnik za gojenje v rastlinjaku- Kako začeti gojiti zelenjavo?

Ste že izbrali rastlinjak iz stekla ali folije? Če še ne, najdete v naslednjih korakih številne koristne nasvete za pravilno izbiro izdelka za vas

Ste že postavili rastlinjak iz folije in zdaj razmišljate o tem, kako  vzgajati v tem rastlinjaku? Predstavljati si svoje domače sadje in zelenjavo, a ne veste, kje začeti? Iščete nasvete za  začetnike, kako gojiti v rastlinjaku? Potem vam naš nasvet prinaša točno to, kar iščete. Sajenje v rastlinjaku iz folije  sploh ni rabi biti težko, samo kupiti pravo sadike in gnojilo za presajanje, nekaj naših nasvetov za gojenje zelenjave, in v nekaj mesecih boste popolni vrtnar.  Preizkušanje in napake sta bistvena sestavina učnega procesa, potrpljenje pa je ključno. Z uporabo priročnika "kompleten vodnik za gojenje v rastlinjaku iz folije", ne le za začetnike, kmalu boste ugotovili, kako učinkovito uporabljati tak rastlinjak. Ta priročnik vam zagotavlja nasvete o tem, kdaj in kako gojiti zelenjavo v njem in vam bo zagotovil osnovna navodila za pravilno sajenje rastlin.  Med drugim vam nudimo več navodil za sajenje česna, gojenje krompirja in druge zelenjave, ki jih želite imeti brez kemikalij  in jih čim prej vzgojiti.

 

Zavedamo se, da se vam po glavi roji veliko vprašanj o tem, kako gojiti krompir, papriko ali kumare. Brez skrbi. Pomagali  vam bomo Foxigy.si.

Gojenje v rastlinjaku je lahko precej zabavna za začetnike, kot tudi izkušene vrtnarje, preden pa izberete rastline, ki jih želite gojiti, se pozanimajte in izvedite, kakšni pogoje,  temperature in vlažnost bodo vaše rastline potrebovale, da bi uspevale. To je ključni korak k doseganju uspeha vaših načrtov. Gojenje grozdja na vrtu ima lahko drugačne pogoje kot gojenje paprike v rastlinjaku. Vsak pridelek, ki ga posadite, ima na hrbtni strani paketa napisano pojasnila o tem, kako posaditi, kot tudi piktograme, ki vam povejo več.

Nezahtevna zelenjava za gojenje v rastlinjaku iz folije

S čim bi lahko sedaj začeli?Kaj lahko gojite v rastlinjaku? Odgovor je enostaven: dobesedno vse. Nekatere rastljine uspevajo boljše kot druge. Začnite s temi enostavnimi rastljinami in razvijte svoje spretnosti, da bi postali izkušeni.

  1. Redkev
  2. Grah
  3. Jagode
  4. Česen
  5. Listnata zelenjava kot glavnata solata
  6. Paradižnik
  7. Čebula
  8. Krompir
  9. Sončnice
  10. Gobe
  11. Peteršilj
  12. Repa 
  13. Koleraba

Način gojenje zelenjave vam bodo pomagala čim bolj uporabiti potencial rastlinjaka. Izkoristite vso dodatno opremo in odkrite  različne načine za boljšo uporabo vašega vrtnega rastlinjaka, parne  sobe ali rastlinjaka iz folije. Svetujemo vam v priročniku o gojenju rastljin za začetnike. Rešili vas bomo težav – vključno s tistimi, povezanimi s temperaturo, žuželkami, vodo, prehrano, prostorom, svetlobo, zrakom in tal. Če je gojenje za vas novo, ne delajte preveč hitro. Začnite korak za korakom. Pripravili smo vam preproste nasvete za začetek vašega "zelenega" potovanja.

Temeljni principi gojenje za začetnikov- gojenje v rastlinjaku iz folije

  1. Semena za sajenje

Rastlinjak ustvarja kontrolno okolje, še posebej, če morate podaljšati rastno sezono za sezonske rastline. Nekatere vrste  zelenjave je mogoče celo gojiti vse leto. Lahko pa me vprašate, kje naj začnem?

Zato začnite s semeni, tudi če rastlinjak še ni zgrajena. Zelenjava, kot so paprika, krompir in redkev, se goji vnaprej, pred samim sajenjem v rastlinjak. 

Kako saditi semena? 

Semena bi morali posaditi že januarja, vendar ne skrbite, če je pri branju tega članka to naslednji mesec. Gojenje zelišč ali druge zelenjave je poceni in hiter način, obstajajo pa osnovna pravila za sajenja.

  1.             Sajenje neposredno v zemljo, če ni tveganja za zmrzal
  2.             Sajenje v tleh, na zaščitenem mestu
  3.             Sajenje v loncu, v katerem gojimo mlade sadike

 

Prva točka je jasna, ampak kaj gojiti najbolj zgodaj? Pridelovalci in vrtnarji, ki sejejo semena na tako imenovano zaščiteno mesto. Zaščiteno območje je tla prekrita z zaščitno folijo. Če vas še vedno skrbi za ta setev, bo ustrezna možnost rastlinjaka iz folije, ki bo zagotovila nadzor nad setvijo. Gojenje v rastlinjaku prinaša številne koristi, ena izmed njih pa je zaščita rastlin in hitrejše zorenje.

Tretja točka je pred-sajenje rastljin, ki se postavijo na tako imenovane pladnje za gojenje. Zelo praktična in priljubljena je setvena posoda, ki je lahko v obliki PET steklenice ali pa preprosto uporabite vaš najljubši lonček od jogurta ali pasterizirano mlečno embalažo.

 

Ta osnovna načela je potrebno upoštevati pri gojenju rastljin:

  • Pripravite svoj prostor

Preverite stopnjo kalitve na seme pakiranju, da se odločite, koliko seme potrebujete za pričakovano količino sejenj.

  • Bodite pozorni na kakovostno gnojilo

Če ste izbrali več vrst zelenjave za sajenje, ne kupite zemlje glede na rastlinske vrste, temveč večnamensko gnojilo z večjo vsebnostjo komposta. Če imate priložnost, izberite gnojilo iz lastnega komposterja

  • Vlaga

Zalivanje sadik je pomembno. Izberite posodo, ki ima luknje (luknje) od spodaj. Nekateri vrtnarji pokrivajo te posode s plastičnim pokrovom ali plastiko za boljšo izolacijo

  • Temperatura

Semena za kalitev potrebujejo  16 do 20°C. Temperatura okoli 20 do 23 °C je potrebna za vsako leto. Rastline, ki so namenjene hladnejšim okoljem, ne potrebujejo tako visoke temperature, prilagajajo se.

  • Oznake

Če ste novinec pri gojenju , naredite nalepke za svoje setve, tako da jim lahko daste pravo mesto, ko jih postavite v rastlinjak. Označite seme, zasajeno z oznako in datumom.

  • Neuspeh ni sramota

Tudi izkušeni pridelovalci in vrtnarji včasih ne uspejo.  Preveč vlage ali deževnega vremena in intenzivno zalivanje sadik  jih lahko izmika iz tal.

Sajenje sadik v posode

Setev (sajenje) mora biti poglobljena glede na velikost seme. Pri sesanju seme uporabite višje lončke od jogurta  ali višje posode, da naredite luknje od spodaj.

Sejemo majhna in majhna semena, ki so na površju. Ko zalivate, jih pokrijte s prtičkom, da jih ne boste izplahnili. Npr. okrasne trave, več letne. Primeren pomočnik je lahko razpršilec.

Manj je več. Zagotovo nočeš, da se tvoje rastline borijo med seboj. Dajte jim prostor in vrzeli med seboj, tako da imajo priložnost, da prerastejo v lepoto.

 

 

  1. Gojenje zelenjave v rastlinjaku iz folije

Ali imate zgoraj navedene povzete točke rešene in želite iti na naslednji korak? Naslednji del se bo osredotočil na specifično gojenje v rastljin. Gojite jih lahko tudi v rastlinjaku iz folije, parnemu ali mini rastlinjaku iz folije, ki je primerna v apartmaju ali kot rastlinjaku iz folije na balkonu.

Kdaj presaditi sadike v rastlinjak? 

Sadika, ki je zrasla, bo vzniknila  kalne listke (večinoma dva) in prve prave listje. Potem je čas, da pripnete palico za sajenje. Zelo pomembno je omeniti, da rastlinjak zagotavlja popolne pogoje za življenje vaše zelenjave ali zelišč. Nekateri vrtnarji uporabljajo rastline, police ali mize, ki vsebujejo same lonce ali posode, kjer gojite zelenjavo. Od vas je odvisno, kaj izberete in kakšne pogoje imate za gojenje rastlin v rastlinjaku iz folije. 

Ne glede na to, ali so zasajena v zemlji v rastlinjaka  ali v večjih posodah, jih posadite globlje kot pri običajnem sajenjem, morajo biti namreč kalni deli malo nad površino tal. 

Naš nasvet: Če ima vaša rastlina daljše korenine, jih lahko obsežete in hkrati zagotovite, da tvorijo nove, močnejše korenine, ki so širše.  Zalivajte vodo iz posode ali lonca. Prav tako je zelo priročno uporabljati fungicide, ki učinkovito .

Parni rastlinjak - sajenje na odprtih gredicah

Če želite investirati  v brezplačne cvetličarne, vam ni treba kupiti rastlinjaka. Par deski je dovolj, da ti naredi parni rastlinjak. Če pa ne boste imeli priložnosti graditi sami, si oglejte parne rastlinjake iz naše  ponudbe. Je izjemen, saj podaljša rastno sezono približno od konca zime do pozne jeseni.  Vrtnarji v tem radi presajajo rastlinske zasaditve. Poleti se lahko v njem uporablja  zelenjavo, kot so kumare, melone in nekatere vrste krompirja. Pozimi lahko uporabite parni rastlinjak za rast cvetov.

  1. Dovolj svetlobe v rastlinjaku

Morali bi analizirati naslednje aspekte:

  • Sorte rastljin ki jih gojite
  • Sezona
  • Koliko dnevne svetlobe je na voljo?

Rastline različno reagirajo na intenzivnost in obseg svetlobe. Ko se število listov razvija in se število listja povečuje, se povečuje tudi povpraševanje po svetlobi. Večina svetlobe, ki jo uporabljajo rastline, je v vidni svetlobni lestvici. Rdeča in modra svetloba sta valovni dolžini svetlobe, ki se najbolj uporabljata v fotosintezi. So sestavni deli bele svetlobe ali sončne svetlobe. Mnogi svetlobni viri, ki jih je ustvaril človek, imajo različne barvne mešanice, ki lahko ali pa ne zadostovanje za izpolnitev zahteve rastlinske fotosinteze.

Poleti in pozno spomladi bi morali imeti dovolj svetlobe za kalitev in rast rastlin. Če pa bi radi zrasli pozimi ali pozno jeseni, boste morda morali vlagati v dodaten sistem osvetlitve.

Dopolnilna svetloba za gojenje je najboljša alternativa, če živite na severu in imate le nekaj ur zimske sončne svetlobe. Uporaba svetlobe za gojenje podaljša čas dneva, kar je pravzaprav zelo koristno. Ne glede na to, ali morate svojo določeno rastlino preprosto oskrbeti s podporo, ali jo želite gojiti neposredno pozimi, bo to odlična izbira.

Fluorescenčne razsvetljave se običajno uporabljajo v rastlinjakih preprosto, ko je na voljo malo naravne svetlobe. Uporablja se v vzrejnih ali kalitvenih območjih, kjer ni naravne svetlobe.

  1. Namakanje

Namesto namakalnih poljščin v skladu s splošnim harmonogramom izvedite, kaj je potrebno, da se vaši pridelki ne zalije voda ali pa, nasprotno, trpijo zaradi pomanjkanja vode.

Znaki nepravilnega zalivanja vključujejo:

  • nepravilno sušenje,
  • zmanjšanje števila sadik,
  • rast korenin in nezrele rastline, ki so slabe kvalitete in trajnostne.

Prav tako povzroča povečanje uporabe pesticidov in elementov, ki nadzorujejo gojenje, da bi nadomestili nepravilne prakse namakanja

 

Vsaka rastljina ne potrebuje enak obseg ali  frekfenco vode. Prekomerno ali nezadostno zalivanje lahko povzroči rastljini probleme. Do prekomernega zalivanje pride, ko je rastljina izpostavljena ogromni količini vode.

 

Zgodi se, ko se prepogosto zaliva, tla nima priložnosti, da se posušijo. Da bi se temu izognili, lahko namestite kapljalnik, ki se lahko uporablja za uravnavanje večjih ali manjših pretokov vode neposredno v posode ali na ravno podlago. To vrsto vode lahko prilagodite s časovnikom in lestvico kaplanja.

Kako veš ali pravilno zalivaš rastline?

  •            Preverite zahteve namakanja za vsako gojeno rastlino. Če se rastlina zdi lahka, ko jo dvigujete, zahteva namakanje, in če je kompost  prašen in posušen, pomeni, da je voda res potrebna.
  •            Ne pozabite, da so korenine tiste, ki rabijo vode in  ne listja. Zalivanje listov je nepravilna uporaba vode in lahko poveča obseg bolezni. Uporabite lončke ali pladnje, ki ponujajo prav te možnosti. 

 

Poglejte si našo ponudbo za namakanje!

  1. Dodatki pri gojenju v rastlinjaku iz folije 

Glede na časovne zmožnosti in predanost lahko dodate sistemi za razprševanje,  ventilatorje, presaditvene mize in stojala, skupaj s številnimi drugimi dodatki ki bi olajšali vaše delo.

Nekatere rastline na primer zahtevajo počasno dotok vode iz namakalnega sistema, da bi povečale svojo rast, druge pa lahko obvladajo splošne tehnike namakanja brez škodljivih učinkov na njihovo rast.

Tu je nekaj bistvenih dodatkov rastlinjaku, ki bi jih lahko potrebovali:

  • Regali so odlična rešitev za male rastlinjake. Pomembno je, da v rastlinjaku vzdržujte red in organizacijo.
  •      Ventilatorji lahko služijo različnim namenom znotraj zaprte strukture. Mali ventilatorji pomagajo pri težavah z boleznimi in škodljivci tako, da izsušijo odvečno vlago ali kondenzacijo. Pomagajo pri čiščenju in prav tako hlajenju vašega rastlinjaku.
  • Preprost termometer je lahko majhen dodatek, vendar je nedvomno eden najbolj kritičnih, ko gre za gojenje. Nekatere rastline najbolje uspevajo predvsem pri specifičnih temperaturah, termometer bo pomagal zagotoviti, da je točna temperatura dosežena tako, da ne pride pod nevarno mejo.

Zahteva po ureditvi dnevnih svetlob, ki vstopa v rastlinjak, je pravilno dosežena z uporabo senčenja. Uporablja se predvsem za negovati rastline, ki ne zahtevajo za rast veliko svetlobe. 

Imejte škodljivce pod kontrolo

Okolje rastlinjaka spodbuja hitro širjenje škodljivcev. Prijetno, vlažno okolje in bogata vegetacija v rastlinjaku sta privlačen in stabilen habitat za rast škodljivcev. Preden se problem izmakne izpod nadzoru in se lahko pojavi finančna izguba, je treba takoj odkriti in analizirati škodljivce in sprejeti ustrezne odločitve o nadzoru škodljivcev.

To so najhujši škodljivci na vrtu na katere morate biti pozorni:

Uši

Vsi vedo za uši. Ta občutljivo obarvana žuželka s krhkim telesom napolni listje vaših ljubljenih in redkih rastlin. Poglejte dno listja, kjer se uši raje zbirajo. Temeljito obrezovanje in čistoča sta čvrsti navadi, ki naj bi preprečili uničenje redkih rastlin.

Resokrilci

Resokrilci se razlikujejo po barvi od rjavkaste do črne. Pri resicah se lahko pojavijo srednje do kritične poškodbe. To invazije lahko ustavite z uporabo mrež na prezračevanju, pregledom novih rastlin, ki vstopajo v rastlinjake, in urejanje trave bo pomagalo rese nadzor.

Krvavi črvi

Krvavi črvi so podvrsta, krožni črvi primerljivi z glivične ličinke z manjkajočimi udi in dobro opredeljeno rjavo glavo. Rdeča barva je posledica pojava hemoglobina, kot tudi v človeški krvi. Obstoj hemoglobina jim omogoča rast v vodi z izjemno nizko vsebnostjo kisika.

Polži

Če je vlažnost v rastlinjaku visoka, se lahko pojavijo polži. So nočna, mesnata in vitalna bitja. Čistoča je potrebna za nadzor in odstanjevanje polžev. Poskrbite, da v rastlinjaku ni rastlinskih odpadkov, kot so oskubljeni trava, listje, rabljene table, opeke ali kamnine, ki zagotavljajo hladna in vlažna mesta.

Najpogostejše napake pri gojenju v rastlinjakih iz folije

Sedanji sistem nega rastlin v rastlinjakih ne zahteva malo veščin in sposobnosti. Morda bo to zahtevalo malo prakse vnaprej, da se ne bo storila ena od teh pogostih napak pri rasti v rastlinjaku. Tukaj je nekaj stvari, ki jih je treba paziti

Preveč nizka ali visoka temperatura v rastlinjaku

Ena od običajnih napak, ki ji naredijo neizkušeni vrtnarji, je nedajanje pozornosti rastlinjaku. Uporaba običajnega termometra ali kupite digitalen termometer, ki meri vlažnost, kar je pomembno pri določanju porabe toplote.

Neuravnotežena vlažnost

Visoka vlažnost lahko povzroči, da se v vašem rastlinjaku najdejo plesni, sneg in ščurki. Preveč vlage bo povzročilo, da bodo vaše rastline umrle od žeje. Najboljši način za povečanje vlažnosti je zameglovanje

Tudi brez prezrečevanja

Če imate omejeno ali neprezračevani  rastlinjak, lahko vaše rastline umrejo. Za sprostitev toplega zraka lahko uporabljate strešne zračne ventile. Ali pa bo včasih za vzdrževanje zadostnega obtoka zraka morda potrebna mali ventilator.

Kontrola substratov

Kontrola substratov je pomembna, vendar vključuje tudi nekatere druge probleme. Poleg osnov občasne kombinacije komposta in gnojila, pri pripravi zmesi, razmišljajte o uporabi mešanja zmesi zemlje. Ne uporabljajte starega substrata, ki bo nosil škodljivce in bolezni.

Škoda v vrtu, ki jo ne vidite

Korenine iz sosednjih dreves lahko napadejo vaše rastline iz zemlje, "kradejo" hranila in vlago, ki je namenjena za vaše rastline v rastlinjaku. Skozi vse leto lahko posipavajo tudi listje ali veje. Senca je lahko tudi stalna ovira za pridobivanje svetlobe. Da bi poskrbeli za vaš rastlinjak, ga ne postavite blizu dreves ali ga ustrezno postavite.

Zgornji nasveti vam bodo pomagali začeti svojo pot do cvetočega gojenje rastlinjakov in zagotovili, da bodo vaše naložbe v rastlinjak vedno vredne časa, denarja in truda, ki ga vložite vanje. Rastlinjak pomeni, da je vsako sezono sezona sajenja. Uživajte ob navdušanju nad doma pridelanim sadjem in zelenjavo na jedilni mizi. Zabavajte se z gojenjem celo leto!

Imate druga vprašanja? Kontaktirajte nas na tel. številko… ali e-mailom na info@foxigy.si. Z veseljem vam odgovorimo na vsa vprašanja.